Dec 10, 2009

CfP: Turkish Journal of Business Ethics

Dear Collogues,

I am very happy to announce a new platform for sharing the opinions in the area of business ethics: Turkish Journal of Business Ethics (http://www.isahlakidergisi.com/eng/). Turkish Journal of Business Ethics is published twice (May, and October) a year by the Economic Enterprise and Business Ethics Association (IGIAD). The first issue was published in May 2008. In the journal, all the activities related with exchange of properties and services are considered within business and work.

The ethical dimensions of mentioned activities of business world, managers, workers, academicians, institutes, NGO, and etc. are analyzed in the journal. In that respect, the journal considers the articles, reviews, book reviews, and announcements that;

* Analyze carefully the processes and politics of ethical issues in management.

* Present theoretical and practical expansions on personal and institutional business ethics.

* Approach business ethic in the context of entrepreneurship.

All publication processes of the journal are accomplished by EDAM (Education
Consultancy Ltd.). EDAM will transfer its previous academic publication experience (Educational Sciences: Theory & Practice, The Journal of Civil Society, Turkish Journal of Values Education, The journal for Women Studies etc.) into the areas of business ethics.

More specifically, topics such as the philosophical foundations of business ethics, gender and business ethics, advertisement and business ethics, employee rights and ethics, consumer behaviors and business ethics, ethics and values in business education, business ethics and global economics, the traditional foundation of business ethics are focused in the journal.

Turkish Journal of Business Ethics welcomes submissions of manuscripts. Please visit to submit a manuscript for website of the journal (http://www.isahlakidergisi.com/en/)

Yours Sincerely

Editor
Halil Ekşi

Web page: www.igiad.com www.isahlakidergisi.com
E-Mail:editor@isahlakiderg isi.com
Tel & Fax: +90 212 544 96 00
Address: Defterdar Mh. Otakçılar Cd. No:62 Eyüp
İş Merkezi Kat:4 D-103 34050 Eyüp İstanbul-Turkey

İş Ahlakı Dergisi 4.
Sayısı İçin Yazı Çağrısı
İş Ahlakı Dergisi iş ahlakı ile ilgili akademik araştırmaların, teorik ve pratik çalışmaların yayınlanabileceği bir mecra olmak, iş ahlakı konusunda yeni düşünsel
çalışmaların yapılmasına katkı sağlamak, üretilen bilgi birikimini açığa çıkarmak ve böylece iş ahlakının tüm iktisadi kavramlara ve iş dünyasına nüfuzunun önünü açmak amacıyla yayımlanan hakemli bir dergidir.

Dergide işletme, ekonomi, hukuk, siyaset, sosyoloji ve benzeri alanlardan iş, yönetim, işletme, yönetim süreçleri, bireysel ve kurumsal girişimcilik gibi iş ahlakıyla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili konularda teorik ve pratik açılımlar sunan yazılar yer almaktadır. İlgililer derginin amacına ve kapsamına uygun makale ile tanıtım ve değerlendirme yazılarını gönderebilirler.

Dördüncü sayımızla ilgili hazırlıklarımız sürmektedir. İş Ahlakı Dergisine gönderilen
yazılar yayın kurulunun, hakem ve danışma kurulunun denetiminden geçtikten sonra
yayımlanmaktadı r. Bu sebeple 4. sayımızda değerlendirilmek üzere gönderilecek yazıların en geç 31 Aralık 2009 tarihinde elimizde olacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

Sorularınıza en kısa sürede cevap alabilmek için editor@isahlakiderg isi.comadresine mail gönderebilirsiniz.

E-posta: editor@isahlakiderg isi.com
Web: www.isahlakidergisi .com- www.igiad.com
Tel & Faks: +90 212 544 96 00
Adres:
Defterdar Mh. Otakçılar Cd. No:62 Eyüp İş Merkezi Kat:4 D-103 34050 Eyüp /
İstanbul

Not: 5. sayımızda değerlendirilmek üzere
gönderilecek yazılar için son tarih 28 Şubat
2010'dur.

Please quote 10 Academic Resources Daily in your application to this opportunity!


Join us and get free scholarship information to your inbox. Fill in the form below with your email address:

Delivered by FeedBurner